Lanshan 1 vs 2 – srovnání tarptentů
Kdo sleduje videa Pavla (PaKo na vandru), určitě si všiml, že na jaře začal vyrážet s menší verzí tarptentu Lanshan. No, a protože tyto tarpy chválí, kudy chodí, začaly se množit dotazy dalších zájemců o tento přístřešek: „Která verze je vlastně lepší – zda verze pro jednoho, nebo pro dva?“
Tak Pavel natočil naprosto perfektní profi video (ketré najdete v článku). Můžete si také přečíst psanou verzi. Tak pojďme na to.
No, člověk by řekl, že jde o jednoduché počty – Lanshan 1 bude pro jednoho vandráka či vandračku, Lanshan 2 logicky pro dva lidi, no ne? No, možná, že ne…
Musíme si hned na začátek ujasnit, proč vůbec srovnávám verzi pro jednoho a pro dva lidi ve vztahu k solo vandrování.
Šířka vnitřního stanu u Lanshanu 2 je totiž dost hraniční na to, aby se v něm pohodlně vyspali dva urostlejší vandráci, kteří jsou jenom kamarádi a po společně strávené noci by jimi rádi i zůstali. Jinak se vevnitř vyspí maximálně pár například ve spojených spacácích, či dvě lesní víly, takže ho lze považovat spíše jako XL verzi pro jednoho vandráka, například ve společnosti čtyřnohého doprovodu či s požadavkem na více vnitřního prostoru.
Proto předpokládejme, že oba dva tarpy budou sloužit pouze pro jednu osobu a právě proto si je nyní takto srovnáme a povíme si, v čem je zakopaný kolík a na jakém zipu čekat zádrhel. Pojďme se jim podívat pod plachtu!
A rovnou skočme k číslům – Lanshan 1 má celkovou hmotnost 990 g. Délka vnitřního stanu je 210 cm, šířka pak víceméně na jednu karimatku – 75 cm u hlavy a nohou a až 95 cm uprostřed. Maximální výška činí 120 cm.
Lanshan 2 je pak přesně o čtvrtinu těžší, tedy o 250 g – celková hmotnost činí 1240 g. Rozměry až na šířku jsou stejné jako u jedničky, ta zde činí 110 cm, což by se na první pohled mohlo zdát, že oproti jedničce není zase tak zásadní rozdíl, ale o tom si povíme až za chvíli.
U obou tarpů jsou pak k dispozici ještě kotevní lanka pro možnost postavit pouze variantu samostatně stojící moskytiéry bez tarpu. Zde ještě doplním, že tarptenty lze samozřejmě oba dva postavit i ve verzi bez vnitřního stanu, čímž přijdete sice o ochranu před hmyzem, ale zase ulevíte pár set gramů svým zádům, takže je to zajímavá alternativa na jaro či podzim. Zároveň tímto způsobem nepatrně zvětšíte obytný prostor.
Ale dost řečí o tarpech samotných – pojďme se podívat na to hlavní – na rozdíly mezi verzemi.
Hmotnost, váha a rozměry
Začněme tím nejzásadnějším, hmotností a rozměry. Verze 1 je o čtvrt kila lehčí, což je v ultralight backpackingu, kde se zkracují kartáčky na polovic, odstříhávají zbytečně dlouhé popruhy či se pářou nepoužívané zipy, zkrátka velké číslo a může být pro některé tím hlavním rozhodujícím prvkem, proč sáhnout po této verzi, bez ohledu na jakékoliv výhody dvojkové verze.
Šířka vnitřního stanu u podlážky oproti dvojce není zase o tolik menší – u nohou 75 cm a uprostřed zvětšena na 95 cm oproti 110 cm u dvojkové verze. Jenže je zde zapotřebí zdůraznit ono „u podlážky“. Zatímco dvojka má díky stavbě na dvě trekové hole dvě kolmé stěny na každém boku, u jedničky je pouze jeden vrchol, jedna kolmá stěna a další 3 stěny, které jdou víceméně konstantně šikmo dolů k podlážce. Zatímco šířka se tak ve verzích liší v řádech několika centimetrů, pokud se budeme bavit o objemu vnitřního prostoru, je jednička menší o celé 2/3, nebo naopak řečeno má pouze třetinu vnitřního prostoru dvojkové verze. A to je velký rozdíl, který už tak moc nereflektuje ušetřenou hmotnost. Zatímco ve dvojce se můžete pohodlně posadit, převlékat, zkrátka se libovolně pohybovat, aniž by vás vnitřní stan jakkoliv omezoval (dokonce jsme se tam v sedě poskládali při dešti na pokec ve třech), Lanshan 1 je skutečně víceméně jen na spaní. A to pouze v půdoryse karimatky – zapomeňte na ruce „rozhozené“ do stran či třeba pohodlně pod hlavou při ležení na zádech.
Zatímco tedy dvojková verze má královský prostor pro vandráka, jeho věci a případně psa, jedničková verze je čistokrevný minimalismus a prostorem se zde rozhodně neplýtvá.
Předsíňka u jedničky je identická s dvojkovou, nicméně logicky má dvojková verze dva vchody a tedy rovněž dvě předsíňky, což je super třeba pro případy, kdy si v tarpu za deště i kuchtíte. V jedné předsíňce máte boty s batohem a ve druhé máte kuchyň bez nutnosti čichat propocené kecky k jídlu, či přes jídelní set chodit ven. Případně pokud s vámi vandruje čtyřnohý parťák a nejste zvyklí si ho pouštět do vnitřního stanu, může jedna předsíňka posloužit jako jeho místo.
A se dvěma předsíňkami se pojí ještě jedna dost zásadní výhoda – určitě jste si všimli, že kotvení předsíněk je o něco výše, než zbytek tarpu po jeho obvodu. Kromě toho, že tedy u dvojky z pozice vleže vidíte ven na dvě strany, díky tomu zde také lépe funguje výměna vnitřního vzduchu, což v kombinaci s rovněž párem větracích otvorů u hřebenu daleko více zabraňuje kondenzaci vodních par na tropiku a ráno je tak tarp suchý i v situacích, kdy by byla jedničková verze zevnitř navlhlá s nutností déle ji větrat či v průběhu vandru dosušovat.
Na druhou stranu u verze s jednou předsíňkou se najde také výhoda – a tedy stavba pouze na jednu trekovou hůl. To vás samozřejmě moc neoslní, pokud chodíte standardně s párem, ale pokud chodíte jen s jednou, nedejbože ji berete jen kvůli tarpu, pak to může mít další zásadní vliv na hmotnost vybavení. To platí i o alternativě, kdy namísto holí používáte stanové tyčky, nebo na místě bivaku hledáte vhodné klacky – tedy v takovém případě nutnost si najít a připravit pouze jeden klacek namísto dvou.
A když už jsme u stavby tarpů, na první pohled by se mohlo zdát, že postavit jedničku je lehčí, než dvojku, kde je zapotřebí vztyčit dvě hole oproti jednomu kusu. No, možná se budete divit, ale jedničková verze tarpu potřebuje ke stavbě dokonce o jeden kolík navíc, než dvojková, takže řekněme, že zde rozdíl není prakticky žádný.
Jako drobnost pak už je, že u většího z Lanshanů máte zdvojené vnitřní kapsy na věci a pochopitelně i háčky pro zavěšení dalších věcí v hřebenu.
Jestli někomu připadá, že jsem byl k jedničce příliš kritický, tak to tak vyznít určitě nemělo. Každá verze ale cílí na jiný typ uživatele a jeho priority. Jednička vám ušetří čtvrtinu hmotnosti, navíc nepotřebuje ke stavbě dvě hole a i výběr místa na spaní je takřka poloviční. Na druhou stranu dvojka má za pouhých 250 g v batohu nesených navíc 3x větší prostor, kdy vás tarp prostorově absolutně v ničem neomezuje. Já třeba používám oba dva – jedničku v případě, že se vydám na vandr bez Nakouše, kdy se bude běhat třeba po horách a budou se polykat kilometry – méně prostoru plně vykompenzuje uspořená hmotnost na zádech během celého dne. Naopak dvojka si u mne v batohu najde místo vždy, když půjde o vandr na pohodu, budu brát s sebou psa, či vyrazím společně se ženou, případně bude předpověď ošklivého počasí a já budu trávit v tarpu více času, než jen osmihodinovku během spánku.
A jestli jste čekali srovnání cen, tak zde není co řešit – obě dvě verze vyjdou v závislosti na akcích a slevách na amazonu či aliexpresu víceméně na ty samé peníze.
Je tedy na každém zájemci o tento tarp, jaké jsou právě jeho priority a jakým způsobem ho plánuje používat. Pokud ale víte, že Lanshan si u vás při bivakování najde místo, jeho koupí rozhodně neprohloupíte a za mne ho rozhodně doporučuji.