LANSHAN 2 – ultralight tarp
Jestli jste někdy zabrousili do vod ultralightového outdoorového vybavení, tak kromě toho, že jste mu možná propadli, jste si dozajista všimli, že (částečně právem) většina takového vybavení stojí nemalý peníz a pořízení kompletní výbavy v duchu UL může být opravdu finančně náročné. Stany či tarpy nevyjímaje. Pokud ale zkusíte zabrousit i do méně probádaných vod, tu a tam narazíte na kousek, který je nejen UL a kvalitní, ale zároveň i levný. Zní to podezřele? No, tím, že se zmíníme o tom, že si ho pořídíte na Aliexpressu to asi nevylepšíme, ale pojďme se jednomu tarptentu, který tato kritéria splňuje, podívat na zoubek. Třeba budete příjemně překvapeni. Řeč je o tarptentu LanShan 2, který je vyráběný společností 3F Ultralight Gear, případně její „odnoží“ Flames Creed.
Cena a provedení
Jak je zmíněno v úvodu, tarptent, nebo chcete-li stan, se dá pořídit výhradně přímo z Číny (pokud tedy nebudeme počítat různé pseudo eshopy zabývající se přeprodejem zboží z Aliexpressu). Tarp samotný, či tropiko stanu, se dá objednat samostatně, stejně jako vnitřní stan či moskytiéra – obojí zvlášť přibližně za 40-50 dolarů, což je v přepočtu cena kolem tisícovky. Pokud se tedy rozhodnete o celý set, vyjde vás přibližně na 85 dolarů v závislosti na odstínu a provedení. Celková cena včetně dopravy tak vyjde přibližně na 100 dolarů, což je něco lehce přes 2000 Kč. A to je suma, za kterou se u nás prodávají nekvalitní supermarketové polyesterové parodie na stany.
Tarp je k mání ve třech barvách (světle šedá, žlutá a zelená) a ve dvou provedeních vnitřního stanu – třísezónní a zimní. Liší se pouze v tom, že třísezónní provedení je klasický vnitřní stan tvořený podlážkou, „hůře“ průvzdušnou látkou v nohách a u hlavy, a samozřejmě moskytiérou. Zatímco u zimní verze je moskytiéra v podstatě pouze v horní části vnitřního stanu kvůli větrání, jinak jsou stěny tvořeny látkou, která zabraňuje většímu foukání studeného vzduchu do interiéru. Všechny barvy a provedení jsou pochopitelně navzájem kompatibilní, takže si můžete pořídit několik variant a různě je kombinovat podle nálady či počasí.
Obsah balení a materiály
A co vlastně obsahuje kompletní balení tohoto tarptentu? Lehký a šikovně řešený obal, ve kterém se nachází tarp, vnitřní stan, 9 lehkých kolíků, veškeré lanoví včetně dvou náhradních lanek v případě stavby samotného vnitřního stanu (například pro situace, kdy se chcete zbavit otravného hmyzu, ale zároveň nepředpokládáte v noci déšť a chcete se kochat hvězdnou oblohou) a dvě záplaty v případě poškození podlážky.
Pokud mluvíme o možnosti poškození, je na místě zmínit materiál, ze kterého je LanShan vyroben – v případě tarpu se jedná o 15D nylon, v případě podlážky vnitřního stanu pak je hodnota rovněž docela nízká – 20D. Uživatelé polyesterových plachet možná zalapali po dechu a vyznavači ČSLA celt spadli ze židlí, ale gramaři vědí, že může být hůř a tyto hodnoty nejsou nic zas tak tragického – například oblíbený stan Hubba NX od MSR má podlážku s hodnotou 30D a jejich vyloženě ultralight verze – Carbon Reflex ještě nižší než LanShan – 15D! Kromě pevnosti tkaniny záleží i na kvalitě jejího zpracování a to je místo, kde budete u tohoto tarptentu příjemně překvapeni.
Kvalita zpracování
Švy, podlepení v namáhaných místech, jako například rohy, body pro vypnutí do stran, místa pro uložení podpěr, úchyty pro kolíky či moskytiéra – vše je skutečně kvalitně provedeno. Nad žádným detailem není zapotřebí přivírat ani jedno oko. Rukou nám prošlo několik tarpů od DD Hammocks, Jurka nebo stanů od MSR – kultovní Elixír nebo střední třída ultralightu v podobě Hubba NX – a nebáli bychom se přirovnat kvalitu zpracování právě třeba ke stanům od MSR. Samozřejmě, jak skutečně kvalitní Lanshan je, ukáže až čas a jeho používání na vandrech, ale prvotní dojem po několika nocích dělá opravdu více než dobrý. Tarp byl již jednou kompletně rozbořen probíhajícím psem, nesčetněkrát bylo zakopnuto o vypínací lanka, ale přitom stále září novotou, nikde nejsou vidět známky použití, natož poškození.
Rozměry
V porovnání s konkurencí tak dostanete za opravdový pakatel velmi kvalitně provedený ultralight tarp pro jednoho a půl, až dva lidi. Proč jeden a půl? Vnitřní stan má sice délku 210cm, což stačí bohatě i 190 cm dlouhým čahounům, nicméně jeho šířka je opravdu minimální – pouhých 110cm. To pro dva dospělé muže rozhodně nestačí a tak si dovedeme představit, že se zde srovnají maximálně dvě křehotinky, případně páry se spojenými spacáky, které se smíří s tím, že se k sobě budou celou noc tulit.
Naopak pro jednoho vandráka je zde místa až habaděj, ale zároveň ne zbytečně tolik navíc, aby si musel vyčítat, že snad tahá zbytečnou zátěž. V případě, že se ale rozhodnete využívat pouze tarp bez moskytiéry, pak pro vás limity vnitřního stanu pochopitelně neplatí a pod tarp se vejdou královsky dva vandráci libovolného vzrůstu (zde se vejdou pohodlně i delší lidé). Zároveň s tím odpadnou i obavy z tenké podlážky vnitřního stanu.
A když už jsme zmínili rozměry, pak nám chybí ještě jedna důležitá hodnota a to je výška. Ta je, při nastavení holí, které jsou mimochodem pro stavbu tohoto tarpu nutností, pokud si tedy nekoupíte nějakou jejich náhradu (například v podobě dvou stanových tyček), příjemných 125cm, takže i lidé vyššího vzrůstu nebudou mít absolutně žádný problém se sezením či pohybem pod tarpem, případně po vnitřním stanu.
Velkou výhodou je pak možnost v případě deštivého počasí postavit samostatně tarp a až poté vepnout stan vnitřní. A i když to může na první pohled vypadat složitě, díky způsobu provedení úchytů a velkému prostoru pod tarpem se nejedná o nic namáhavého a během chviličky máte hotovo.
Hmotnosti
Samozřejmě by to nebyl ultralight tarp, kdyby celý set vážil několik kilo. Výrobce udává hmotnost v případě celého setu se všemi obaly a lanovím 1150 gramů a i když tuto hmotnost kvituje velké množství vlastníků LanShanu 2 napříč různými recenzemi, my jsme navážili o 90 gramů více – tedy celkových 1240 gramů (včetně všech obalů a příslušenství).
Vnitřní stan / moskytiéra: 480g
Tarp / tropiko: 605g
Kolíky (9ks) s obalem: 100g
2x lanko s háčky: 15g
Obal: 40g
V případě, že se rozhodnete používat samotný tarp, tak potom tento set s podložkou například z tyveku (nebo originálního footprintu, který lze rovněž za pár korun přikoupit), která bude mít podobný půdorysný rozměr, jako vnitřní stan, jsme na hmotnosti 945 gramů, tj. stále pod jedním kilogramem. A to nemá ani kdejaká samotná plachta, natož plně uzavřený tarptent pro dvě osoby se spoustou místa na vybavení, podložkou pro karimatky, lanovím a kolíky dohromady.
Impregnace / lepení švů
Aby byl článek skutečně korektní, je zapotřebí zmínit jednu důležitou věc – a tím jsou švy. Hned zkraje uklidníme emoce – švy jsou skutečně kvalitně provedeny a v drtivé většině není problém ani s odolností proti vlhkosti. „Problém“ tvoří pouze zesílené švy, které se nachází ve vypínacích bodech v čele/nohách tarpu a v místech, kde se umisťuje rukojeť trekových holí. Jelikož se zde nachází místa, která jsou namáhaná nejvíce, vyskytuje se zde i několik švů (celkem 8, přibližně 1,5cm dlouhých a 0,5cm širokých – tedy žádná tragédie), které jsou opravdu zesíleny. To je ale vykoupeno tím, že je zde látka tarpu natolik „narušena“ samotnými švy, že při intenzivním dešti v tomto místě může docházet (a dochází) k propouštění vlhkosti, která se pak vyznačuje „odkapáváním“ vody do vnitřního prostoru stanu. Nejedná se sice o nic, z čeho byste ráno měli ve stanu kaluže a kompletně mokré vybavení, ale určitě je to nepříjemné. Jak tento problém řešit? Naprosto jednoduše – stačí vám minimální množství neutrálního silikonu, který na švy v těchto místech nanesete a necháte zaschnout (v případě obav či potřeby můžete dát více vrstev). Švy se tak stanou nepropustnými a tarp budete mít zcela nepromokavý.
LanShan 2 vs. Haven Tarp
Nakonec bychom ještě zmínili ožehavou otázku, kterou je záruční doba a případný pozáruční servis. Na rovinu – servisní středisko či nějaká podpora výrobce tohoto tarpu se u nás nevyskytuje a posílat ho k servisu kamsi do číny se jeví minimálně úsměvně. Na druhou stranu, cena jednotlivých částí Lanshanu je tak nízká, že se v případě velkého poškození, které by vám třeba nakonec neopravil ani autorizovaný servis u značkového stanu, vyplatí spíše zakoupit si daný díl nový – za tisíc korun vás to tak přijde možná levněji, než posílat do servisu pojištěný balíček a poté platit za dopravu zpět společně se samotnou cenou za opravu. O tom, že bude možná rychlejší dodání nového kusu z číny, než česká pošta v kombinaci s opravou v autorizovaném servise, ani nemluvě. V případě, že se poškození tarptentu stane výrobní vadou, je nasnadě kontaktovat prodejce – většina prodejců na Aliexpressu jedná s daleko větším „prozákaznickým“ přístupem, než většina tuzemských eshopů a není nic neobvyklého, že vám po zjištění situace obratem zašlou zdarma zcela nový díl jako náhradu za ten poškozený.
Je zároveň důležité si uvědomit, že mluvíme o tarpu, respektive dvouplášťovém stanu, který stojí pětinásobně méně, než například tarptent, ze kterého vyloženě vychází (respektive ho kopíruje) – Six Moon Designs Haven Tarp společně s jeho vnitřním stanem. Ten se prodává dohromady za dechberoucích 10 000 Kč a s kolíky, které si k němu jen tak mimochodem musíte dokoupit zvlášť, je jen o 150 gramů lehčí. V čem je tedy ten rozdíl 8000 korun, které koupí LanShanu ušetříte? Ve větší šířce vnitřního stanu, zmiňované hmotnosti či možnosti záručních a pozáručních oprav. Popravdě víc mne skutečně nenapadá – snad stačí jen dodat, že pokud uvažujete o Haven Tarpu, je zároveň dobré si uvědomit, že si za jeho cenu můžete koupit rovnou 5 LanShanů – to, jestli se to vyplatí nebo ne, je už na každém z vás.
KLADY
+ Cena (5x nižší, než originál, ze kterého vychází)
+ Hmotnost – kompletní 1240g, bez vnitřního stanu 745g včetně kolíků, lan a obalů
+ Dostatečně prosvětlený interiér tarpu i v zelené barvě
+ Kvalita zpracování a výdrž – srovnatelná například se zpracováním stanů od MSR
+ Pokud používáte trekingové hole, pak jejich další využití i pro stavbu tarpu
+ 2 vstupy (nejen na vstup, ale i možnost kvalitně větrat) a 2 prostorné předsíně
ZÁPORY
– Ke stavbě není dodávaný návod (je nutné dohledat například na youtube)
– Doba dodání (3 týdny)
– Šířka vnitřního stanu
– Materiál podlážky vnitřního stanu (vhodné dokoupit footprint nebo používat v kombinaci s tyvekem či jinou alternativní podložkou)
– Nutnost trekingových holí pro stavbu stanu (nebo alternativně 2 skládací stanové tyčky), bez nichž se tarp nedá postavit
– Nutné zalepit zesílené švy pomocí neutrálního silikonu