Láhve Nalgene + hrneček od Tatonky
Dnes chci v článku a ve videu probrat můj kus vybavení, který asi využívám ze všeho nejvíce. Kdo by čekal nůž, tak je sice blízko, ale vede láhev na vodu. Beru ji vždycky a všude. Nedám na Nalgenu dopustit.
Trocha historie o Nalgene
Láhve od Nalgene zná prakticky asi každý, ale už málokdo ví, jak vlastně vznikli a kde. Málokdo ví, že primárně byly určeny pro chemické laboratoře. Začali se vyrábět 1949 v New Yorku. Vědci si je oblíbili, protože láhve měly skvělý poměr váha/výkon a tak prý i samotný zakladatel (prej), který byl nadšený turista začal s sebou brát láhve na výlety a také si je zamiloval. Začali uvažovat, že by lahve zkusili vyrábět také pro outdoor a ne jen do laboratoří.
K největšímu proslavení lahví však přispěli v 70. letech skauti, kteří do lahví začali lít úplně všechno, od vody, přes polívku až po šampony. A tak se začaly vyrábět lehké outdoorové lahve, které jsou čím dál více oblíbené.
Proč mám rád zrovna láhve Nalgene?
Naprosto upřímně – důvod je úplně jednoduchý. Dříve jsem dělal v outdoorovém shopu a první láhev kterou jsem měl byla hliníková láhev od SIGGu, ale tu mi ukradli, tak jsem pal volil, pro mě tehdy nemyslitelně drahou, ale všemi vychvalovanou láhev od Nalgene. Klasická průhledná plastová láhev s úzkým hrdlem.
Byl jsem docela překvapen, jak rychle jsem si na ni zvykl. Dřív jsem chodil hodně na tréningy, takže nebyl tréning, abych si láhev s sebou nebral. Začal jsem si ji brát do přírody, na výlety a tam se asi stalo, že jsem si řekl, že Nalgene je prostě super a že jinou značku nechci.
Dnes už má Nalgene velice početnou konkurenci, která je velice kvalitní. Již jsem měl v rukou stejnou láhev od GSI a od Karimoru a je to „skoro“ stejné … Ale já jsem si už prostě asi zvykl a tak pro mě asi vždy Nalgene vyhraje.
Co teda Nalgene umí?
Pro mě je hlavní, že v ní přenesu vodu. Prosté že? 😀
No samozřejmě, že to není sranda. Hlavní důvod je samozřejmě přenos tekutin, ale pro takové kazisvěty jako já občas jsem (a to ne naschvál), je velice výhodné to, že láhve jsou strašně odolné. Bezpočetněkrát se mi stalo, že mi láhev spadla. Skutálela se ze skály, narazila na kámen a ač je odřená a obouchaná, pořád funguje.
Nebojí se ani teplot. Nízká či vysoká teplota? Nevadí. Ty lahve to vydrží. Už se mi stalo, že mi v ní pití zmrzlo, ale láhev vydržela. Naopak, když v ní přenáším něco jiného než vodu, tak se občas stane, že ve víčku vyraší malinkatá plíseň. Vezmete láhev, hodíte do hrnce, vyvaříte a je po problému. Láhev to vydrží a je jak nová.
Další obrovskou výhodou, pokud v Nalgeně netaháte jen vodu, se stává její odolnost na pachy a chutě. Je dělaná tak, aby do sebe „nenatáhla“ vše co tam nesete.
A to nejlepší na konec – V kombinaci s hrníčkem od Tatonky, je to pro mě bezkonkurenčně nejlepší set na vaření, co si můžu vzít s sebou. Nalgena se vejde přesně do hrnečku od Tatonky (pasuje i do GSIčka) a tak nezabere žádné místo navíc. Takže pokud chcete parťáky na víkendový výšlap, tak kombinace Nalgene + Tatonka mi dávají asi největší smysl.
Když je venku zima
Tip na konec. Když je venku zima, dá se na Nalgenu pořídit neoprenový obal, ALE kdo chce řešení za pár peněz, vemte si nějakou vlněnou ponožku a hoďte hrníček i s Nalgenou do ponožky – a máte vyřešeno.
To je dneska všechno. Mějte krásný den přátelé a potkáme se v lese!